TESKİ Sayesinde, Denizlerimiz Artık Daha Temiz
reklam
15 Ağustos 2019
TESKİ Sayesinde, Denizlerimiz Artık Daha Temiz

TESKİ Sayesinde, Denizlerimiz Artık Daha Temiz

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımına 2014 yılında başlanan ve 2017 yılında faaliyete geçen Süleymanpaşa Batı Atık Su İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Marmara’nın incisi Tekirdağ’da çevre artık daha temiz…

Kurulduğu 2014 yılından bu yana daha temiz bir çevre için çalışmalarını sürdüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bu yönde atılan en büyük adım olan Batı Atık Su İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Süleymanpaşa İlçesi’nin atıklarının kanalizasyon ile Marmara Denizi’ne dökülmesinin önüne geçti.

3 ANA BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

3 ana bölümden oluşan tesisin ana bölümünde; havalandırmalı kum ve yağ tutucu özelliği olan fiziksel arıtma ünitesi, havalandırma ve çöktürme havuzlarının bulunduğu biyolojik arıtma ünitesi, çamurlaştırma ve çamur depolama alanının bulunduğu çamur bertaraf ünitesi bulunuyor. Ayrıca sistem odasının da (SCADA) bulunduğu tesiste kullanılan borular, uygun basınç sınıfında ve en az 100 yıl ömre sahip. Daha önceki yıllarda direkt olarak Marmara Denizi’ne giden atıklar, 17 Kasım 2017 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Batı Atık Su İleri Biyolojik Arıtma tesisine alınarak, Çevre Bakanlığının belirlediği kriterde tasnif edilip temiz su haline dönüştürüldükten sonra doğaya bırakılıyor. Bu sayede hem Tekirdağ’ın sahilleri kirlenmiyor hem de vatandaşlar daha temiz bir çevre ve denizin keyfini yaşıyor.

ÖZLENEN TEMİZLİĞE KAVUŞTUK

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çevre dostu projeler üretmeye devam edeceklerini belirten ve konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Batı Atık Su İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’miz faaliyete geçtiğinden bu yana denizlerimiz özlenen temizlikte ve azalmaya yüz tutan balık çeşitleri de sahillerimizde tekrar çoğalmakta. Ayrıca, yaptığımız çalışmalar neticesinde Tekirdağ’da ‘Mavi Bayraklı’ plajlarımızın sayısı 8 oldu. Bu sayı gelecek senelerde daha da artacaktır. Biz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilk hizmet dönemimizde olduğu gibi 2’nci hizmet dönemimizde de daha temiz bir çevre ve Tekirdağ için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Editör : Tuğberk Erdem
215 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu