Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Çalışmaları Sürüyor
reklam
15 Kasım 2019
Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Çalışmaları Sürüyor

Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Çalışmaları Sürüyor

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve ASELSAN tarafından 2017 yılında Çorlu’da çalışmalarına başlanan ve belirli bir süre ara verilen Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) saha çalışmalarına yeniden başlandı.

Belirli bir süre ara verilen Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) saha çalışmaları yeniden başladı. İlk olarak Seymen Mahallesi’nde başlanan tespitlere, tüm Çorlu kapsamında devam edilecek. Gerçekleştirilen çalışmaları değerlendiren Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, vatandaşlarımızın bilgilenmesi ve yaşadıkları çekinceleri gidermeye yönelik açıklamalarda bulundu.

BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLIYOR

Proje ile Türkiye için oluşturulan ulusal adres bilgilerinin depolandığı sistemin yönetilmesi ve güncellenmesinin daha kolay hâle geleceğini ifade eden Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Mekânsal Adres Kayıt Sistemi’ne tam olarak geçiş ile ülkemiz genelindeki tüm adreslerin mekânla, yani konum veya parsel bilgisiyle eşleştirileceği, kullanıcıların anlık olarak takip edileceği ve yapılan işlemlerin denetlenebileceğini dile getirdi.

MÜDAHALE SÜRESİNİ AZALTIYOR

Çalışmalar sayesinde Mekânsal Adres Kayıt Sistemi’nden faydalanan kurum ve kuruluşlara verilen hizmetin daha etkin hâle geleceğini belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Ülke çapında tüm adres kayıtlarının ve nüfus bilgilerinin anlık olarak harita üzerinden görülebilmesini sağlayan proje ile 112 Acil, 110 İtfaiye, 155 Polis İmdat servislerinin daha etkin olarak çağrılara cevap verebileceği, bunların dışında adres ve konuma yönelik hizmet veren tüm kamu kurumları ile belediyelerde kurumlar arası entegrasyon, bürokratik sürecin azaltılması ve işlemlerde doğruluk ve hızın artmasına yardımcı olacak. E-devlet projesi kapsamında yürütülen Adres Kayıt Sistemi mekânsal hâle getirilerek, yapılan tüm işlemler, başvurular, çağrılar artık harita üzerinden görüntülenebilecek ve bu sayede müdahale süresi kısalacak.” diye konuştu.  

MEVZUATA UYGUN DEVAM EDİYOR

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Turgut Bolat ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; MAKS çalışmaları sonrasında adres ve numaralamaya dayalı mevzuat doğrultusunda bulvar, cadde ve sokakların isimlerinde ve yönlerinde değişmeler olacağını, bunlara bağlı olarak binaların dış kapı numaralarında değişiklik yaşanabileceğini, bu durumun mümkün mertebe en az seviyede olması için çalışıldığını, ancak mevzuat gereği zaruri değişiklikler olabileceğini, konuyla ilgili muhtarlara ve vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacağını ifade etti.

ŞÜPHELİ DURUMLARDA BİZE ULAŞIN

Mevcut verilerin kontrollerini yapacak saha çalışmalarındaki personellerimizin mevcut evde ikamet eden en yaşlı kişi üzerinden tespit yaparak eşleştirme çalışmasını sonlandıracağını belirten Başkan Yardımcısı Bolat, çalışanların isimleri toplum ve veri güvenliği için gizli tutulmakla mükellef olduğuna ve ilgili kurumlarda tüm çalışan bilgilerinin mevcut olduğuna da özellikle dikkat çekerek vatandaşlarımızın olası ihmaller ve şüpheli durumlar ile ilgili Kolluk Kuvvetleri’ni veya Çorlu Belediyesi’nin 444 99 59 numaralı iletişim merkezi hattını aramasını önemle rica ettiğini sözlerine ekledi.
Editör : Tuğberk Erdem
108 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu