İşsizlik Sigortası Başvurularında, Yeni Dönem Başladı
reklam
17 Nisan 2020
İşsizlik Sigortası Başvurularında, Yeni Dönem Başladı

İşsizlik Sigortası Başvurularında, Yeni Dönem Başladı

İşsizlik Sigortası kapsamındaki ödemeler konusunda yeni bir uygulamaya geçildiğini ifade eden Çalışma ve İş Kurumu Tekirdağ İl Müdürü Yaşar Esen, ödeme başvurularının ‘e-sube.iskur.gov.tr’ adresinden veya ‘e-devlet’ üzerinden yapabileceğini açıkladı.

İşsizlik Sigortası kapsamındaki ödemeler konusunda yeni bir uygulamaya geçildiğini ifade eden ve konuya ilişkin olarak yazılı bir basın açıklaması yapan Çalışma ve İş Kurumu Tekirdağ İl Müdürü Yaşar Esen, “Yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bilim Kurulu’nun almış olduğu önlemler çerçevesinde, vatandaşlarımız sağlıklarını tehlikeye atmadan, evlerinden çıkmadan, İşsizlik Ödeneği başvurularını, e-sube.iskur.gov.tr adresinden veya e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. Kurumumuza gelmeden, e-sube.iskur.gov.tr adresi üzerinden, aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayarak işsizlik ödeneği başvurusu yapılabilecektir;

01-e-sube.iskur.gov.tr

02-İş arayan giriş

03-TC Kimlik No ve şifre giriş

04-Online işlemler

05-İşsizlik sigortası

06-İşsizlik sigortası talep dilekçesi

07-Dilekçe Girişi

08-Taahhüt kabul seçimi

09-Talep Bilgileri güncellenmesi

10-İşveren bilgileri (il ve ilçe bilgisi)

11-Kaydet butonu nun tıklanması sonucu İşsizlik Ödeneği başvurusu kaydedilmiş olur.

Ayrıca, PTT Bank’tan başka bir banka şubesine havale yapılabilmesi için, İşsizlik Ödeneği başvurusu yapılan ekrandan 26 haneden oluşan IBAN numarasının (kendilerine ait olan) da kaydedilmesi gerekmektedir.

Sayın Bakan’ımız Zehra Zümrüt Selçuk’un, Koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları ve evlerinden çıkmamaları için yapmış oldukları girişim neticesinde, İşsizlik Sigortası kapsamındaki ödemeler hakkında yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Bu yeni uygulamaya göre, PTT tarafından mesaj gönderilerek, vatandaşlarımızdan işsizlik sigortası kapsamındaki ödemelerinin, IBAN, EFT, PTT Karta aktarma veya PTT aracılığıyla adrese teslim etme yöntemlerinden hangisi ile yapılacağına ilişkin tercihleri alınmaktadır. Vatandaşlarımızın tercihleri doğrultusunda ödemeler gerçekleştirilmektedir.

İletişim bilgisi Kurumumuzda bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlarımız, ALO 170, İŞKUR internet şubesi (e-sube.iskur.gov.tr) aracılığıyla bu bilgilerini güncellemeleri halinde, izleyen gün itibariyle PTT tarafından vatandaşlarımız ile irtibata geçilecektir.

Ayrıca, ilerleyen dönemlerde yapılacak ödemelere ilişkin önlemler, Kurumumuzca da alınmaya devam etmektedir. Kurumumuz internet şubesine (e-sube.iskur.gov.tr); işsizlik, kısa çalışma ve yarım çalışma ödeneği ile iş kaybı tazminatı ve ücret garanti fonu hak sahipliği olan kişiler için “IBAN Bilgilerinizi Güncellemek İçin Tıklayınız” başlığı altında bir bölüm eklenmiştir. Bu kapsamda sisteme giriş yaparak kendilerine ait IBAN bilgilerini güncelleyenlerin bir sonraki ödemeleri vermiş oldukları IBAN’a gönderilecektir.” ifadelerini kullandı.
Editör : Tuğberk Erdem
122 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu