Milletvekili Aygun: "AK Parti İktidarı, Çiftçimizi Önemsemiyor!"
reklam
07 Haziran 2020
Milletvekili Aygun:

Milletvekili Aygun: "AK Parti İktidarı, Çiftçimizi Önemsemiyor!"

Verdiği soru önergesine gelen cevabın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın plansız üretim anlayışını yansıttığını belirten CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “2020 destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını halen söyleyemiyorlar.” dedi.

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun ne zaman toplanacağının belirsiz olduğunu, bununla birlikte sadece şeker üretimi değil, alkol ve melas açısından da stratejik olan şeker fabrikalarının kamulaştırılması konusunda da belirsizlik yaşandığına işaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Konuya ilişkin iş ve işlemlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütüldüğünün belirtilerek konunun geçiştirilmesi üzücüdür.” diye konuştu.

Aygun, destekleme ödemelerine ilişkin kararnamelerin bugüne kadar Ocak ya da Şubat ayında yayımlandığını, ancak 2 yıldır bu konuda büyük sıkıntı yaşandığını söyledi. 2019 yılı Tarımsal Destekleme Kararı’nın da 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştiğine dikkat çeken Aygun, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 5,5 aydır yayımlanmıyor. Herhalde, 2021 yılında yayımlayacaklar. 2019 yılında sene başında açıklanan kararlar, artık sene sonuna bırakılıyor. Üretime ve çiftçiye verilen değer, burada kendini özetliyor.” dedi.

2019 yılı Destekleme Miktarları’nın bile üreticiye tam olarak ödenmediğini söyleyen Aygun, “Çiftçi borçlarını bile ertelemediler. Nisan ve Mayıs aylarındaki Hazine Destekli Kredi Alacakları ötelendi. Çiftçinin esas ödemeleri sonbahardadır. Bu borçlar aynen duruyor. Çiftçi 2020 ödemelerini almadan nasıl üretim yapsın ve kredisini ödesin? İktidar, çiftçinin borçlarını ötelemiyor, ‘ötelermiş’ gibi yapıyor. Bu iktidar her şeyi yapıyormuş gibi yapıp, esasında elini bile kıpırdatmıyor.” diye tepki gösterdi.
Editör : Tuğberk Erdem
404 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu