EYT Sorunu, Bundan Tam 21 Sene Önce Başladı
reklam
21 Ekim 2020
EYT Sorunu, Bundan Tam 21 Sene Önce Başladı

EYT Sorunu, Bundan Tam 21 Sene Önce Başladı

Çorlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Çebi, 08 Eylül 1999 yılında çıkartılan ve binlerce sade vatandaşı mağdur eden yasanın üzerinden 21 yıl gibi uzun bir süre geçtiğini ifade etti.

Dernek merkezinde bir basın açıklaması yapan Hasan Çebi, “Çalışma hayatı, yaşantımızın en önemli alanlarının başında gelir. İnsanların hem gündelik ihtiyaç ve gelirlerinin kazanılması hem de geleceğe yönelik beklenti ve planlamalarında önemli bir yer tutar. Biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 08 Eylül 1999 tarihinden önce, bir Sosyal Güvenlik çatısı altında çalışma hayatına atıldığımız için, beklenti ve plânlarımızı doğal olarak o zamanki koşullar ve yasalar içinde gerçekleşmesini bekledik. Ama 4447 Sayılı Yasa çıkartılıp, bir de geriye doğru işletilerek mevcut şartlara bir de ‘Yaş Şartı’ eklediğinde, hayatımızın en büyük şoku ile karşılaştık. Hükümetler elbette bulundukları şartlar itibariyle, devleti koruyucu yasalar çıkartabilirler. Böyle bir duruma, kesinlikle diyeceğimiz bir cümle veya tavır olamaz. Biz Emeklilikte Yaşa Takılan kesimin karşı çıktığı nokta; bu yasanın geriye doğru ve aleyhte işletilmesidir. Böyle yapılarak, mağduriyet zincirimize yeni bir halka eklenmiştir.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Çebi, “2008’de çıkarılan 5510 Sayılı Yasayla da, 2008 yılı öncesi yüzde 78 olan ‘Aylık Bağlanma Oranları’, yeni bir düzenlemeyle yüzde 28’lere düşürüldü. İnsanların alım gücünün düştüğü gerçeği ile birlikte, emekli olduktan sonra gelirlerinin de düşürülmesi, insanların madden ve manen dibe vurmalarına neden olmuştur. Bunlarla birlikte, gerek Staj Sigortalılığı’nın hizmet başlangıcı olarak sayılmaması, çalışmayan ve geliri düşük olan kişilerden Genel Sağlık Sigortası adı altında bir kesinti yapılması ve son günlerde çalışanların ileriye dönük bir birikimi olarak gördükleri Kıdem Tazminatları’nın bir fona devredilerek değerlendirilip sigorta sahibine öyle verilmesi düşüncesi, bu ülke çalışanlarını birikimlerini tam olarak alamama durumu ile birlikte psikolojik olarak çıkmazlara sokmaktadır.” diye konuştu.

Çebi, “Sonuç olarak Hükümet’imizden beklentimiz; yukarıda saydığımız mağduriyet ve kayıplarımızı göz önünde tutarak, haklarımızı bizlere iade etmeleridir. Hükümetlerin bu gibi girişimlerinde vatandaşlarının yanında olduklarını göstermesi, ayrılmaz bir bütün ve birliktelik göstergesi olarak algılanır. Hükümet’imizin bu anlayış ve düşüncede olduklarını bizlere hissettirmelerini ve çözüm odaklı olmalarını bekliyoruz.” dedi.
Editör : Tuğberk Erdem
6101 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu