2 Bin 500 Yıllık Tarihe Sahip Antik Kent, Gün Yüzüne Çıkıyor
reklam
12 Haziran 2021
2 Bin 500 Yıllık Tarihe Sahip Antik Kent, Gün Yüzüne Çıkıyor

2 Bin 500 Yıllık Tarihe Sahip Antik Kent, Gün Yüzüne Çıkıyor

Marmaraereğlisi sınırları içerisinde bulunan ve Milattan Önce 600’lü yıllara dayanan bir medeniyete ev sahipliği yaptığı bulgusuna ulaşılan Perinthos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları, Temmuz ayında başlayacak.

Kuruluşu Milattan Önce (M.Ö.) 600’lü yıllara dayanan ve Ege Denizi ile Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan deniz ticareti yolu üzerinde bulunan Perinthos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının, Temmuz ayında başlayacağı açıklandı. Kuruluş aşamasından sonra büyük devletlerin ilgi odağı haline gelen, iki doğal limana sahip olması ve önemli ticaret yolları üzerinde bulunması nedeni ile kısa zamanda gelişerek Bzantion’a (İstanbul) rakip duruma gelen Perinthos Antik Kenti’nde yapılması planlanan kazılar neticesinde, birçok gizemin aydınlatılacağı tahmin ediliyor.

KAZILAR TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Belediye Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan ve konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, “Marmaraereğlisi; ziyaret edenleri büyüleyen bir atmosfere sahip, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada da bulunmaktadır. Daha önceleri yapılan bilimsel çalışmalarda, Perinthos Antik Kenti’nin MÖ 600’lü yıllara dayanan bir medeniyete ev sahipliği yaptığı bulgusu tespit edilmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Koçel Erdem, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Perinthos Antik Kenti Kazı Başkanı olarak atanmış bulunmaktadır. Yaptığımız görüşmeler neticesinde İlçemizin tarihine ışık tutmak adına bizden destek taleplerini beyan ettiler ve bizler de belediye olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğimizin sözünü verdik. İlçemizde gerçekleşecek olan arkeolojik kazıların sonuçlarını, merakla bekliyoruz. Hem Trakya’nın hem ülkemizin tarihi turizminin gelişmesine olumlu katkı sağlayacağını umut ediyorum. İnanıyorum ki, bu güne kadar ülkemizde yapılan önemli arkeolojik kazılar gibi, Perinthos Antik kenti çalışmalarıyla da insanlık tarihinde yeni keşiflere imza atacağız. Şimdiden ülkemize, bölgemize ve ilçemize hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

KAZILARIN SONUÇLARINI MERAKLA BEKLİYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, “Perinthos Antik Kenti Kazı Alanı Başkanı” olarak atanan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Koçel Erdem ise, konu ile ilgili yaptığı bilgilendirme sunumunda, “Antik kentin erken devirlerine ilişkin bilgilerimizin oldukça sınırlı olmasına rağmen, 1999 yılında Prof. Dr. Mehmet Özdoğan tarafından Yeniçiftlik Mevkii’nde gerçekleştirilen kurtarma kazısında ortaya çıkartılan kültür tabakaları, Kalkolitik Devir’e kadar gitmektedir. Burada ele geçen insan biçimli kült kabı, büyük olasılıkla Propontis kıyılarında çok önemli bir külte sahip ana tanrıçayı simgeliyor olmalıdır. Bilimsel literatürde yerleşmenin, MÖ 600 yıllarında Samos’tan gelen kolonistler tarafından kurulmuş olduğu kabul edilmektedir. Ancak alt tabakalarında, tarih öncesi yerleşmelere ilişkin izlere rastlamak olasılık dâhilindedir. Kazıların sonuçlarını merakla bekliyoruz. İnanıyorum ki daha eskisi de ortaya çıkacak ve insanlığın geçmişini yeniden ele alacağız. Fazlasıyla heyecanlıyız. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu. 
Editör : Tuğberk Erdem
172 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu