Tarihi Güzelköy Cami, Düzenlenen Törenle İbadete Açıldı
reklam
12 Temmuz 2021
Tarihi Güzelköy Cami, Düzenlenen Törenle İbadete Açıldı

Tarihi Güzelköy Cami, Düzenlenen Törenle İbadete Açıldı

Kültürel varlıkların rehabilite edilerek şehre kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Güzelköy (Melen) Cami, düzenlenen törenle vatandaşların hizmetine sunuldu.

14’üncü yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya Bölgesi’ndeki ilk eserlerinden biri olduğu tahmin edilen Tarihi Güzelköy (Melen) Cami, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Miras Atölyesi-2 Projesi kapsamında restore edilerek ibadete açıldı. Açılış dolayısıyla düzenlenen törene; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Güzelköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz ve vatandaşlar katıldı.

TARİHİ, 650 YIL ÖNCESİNE UZANIYOR

Cuma namazının ardından görkemli bir törenle ibadete açılan Güzelköy Cami’nin açılış programında, katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “6 bin yıllık tarihi olan Tekirdağ’ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle, göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Miras Atölyesi-1 ve Miras Atölyesi-2 Projeleri’miz kapsamında, 7 yıl gibi kısa bir sürede Süleymanpaşa, Şarköy ve Çorlu ilçelerimizde çok önemli çalışmalara imza attık. Bugün de burada adı gibi güzel olan Tarihi Güzelköy Mahallemizde, Osmanlı Dönemi’ne ait Trakya Bölgemizdeki en eski ve en değerli kültür varlıklarımızdan olan Güzelköy Cami’mizi, aslına uygun bir şekilde restore edilmiş olarak ibadete açıyoruz. İbadetlerimizi yerine getirdiğimiz, yüksek manevi duygular içerisinde Yaradan’ın huzuruna çıktığımız ve ibadet ettiğimiz camilerimiz, dini yapılar olduğu gibi mimari özellikleri bakımından da birer sanat eseridirler. Osmanlı Devleti’nin Trakya’yı fethettiği 14’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Tarihi Güzelköy Camii’miz, farklı dönemlerde gerçekleşen depremlerde yıkıma uğramış, büyük bir bölümü yeniden inşa edilmiş ve yine farklı zamanlarda tadilatlardan geçirilmiştir. Tarihi yaklaşık 650 yıl öncesine uzanan Güzelköy Camii, köklü medeniyet mirasımızı yansıtması bakımından en değerli kültür varlıklarımızdan biridir. Tarihsel sorumluluğumuzun bilinciyle restorasyon çalışmalarımızı büyük bir özen içerisinde gerçekleştirdik ve aynı zamanda caminin çevre ve hazire düzenlemesini de yaptık.” dedi.

KIRSAL TURİZME ÖNEM VERİYORUZ

Albayrak, “Güzelköy Cami’mizin restorasyonu; tarihsel, kültürel ve manevi değerleri yaşatma misyonumuza hizmet ettiği gibi, Büyükşehir Belediyemizin turizm vizyonu kapsamında bir ziyaret noktası daha kazandırılmıştır. Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yer alan en önemli mahallelerimizin başında Güzelköy gelmektedir. Bugün itibariyle Güzelköy, adeta küllerinden doğan çok önemli bir kültür varlığına yeniden kavuştu. İnsanların doğaya yöneldikleri salgın döneminde, kırsal turizm faaliyetlerinin her zamankinden daha fazla rağbet görmesi temennimizdir. Bu süreçte kırsal turizme açtığımız mahallelerimizi tanıtmaya, azami özen göstereceğiz. İnanıyorum ki Güzelköy, restorasyon çalışmalarımızda önemli bir ilerleme kat ettiğimiz Uçmakdere Mahallemizle birlikte kırsal turizmin ve gastronomi turlarının önde gelen merkezlerinden biri olacak. Bu duygu ve düşüncelerle, yenilenmiş hali ile Güzelköy Cami’mizin hayırlı olmasını ve burada edilecek ibadetlerin kabul olmasını diliyor, bayramları aratmayacak ölçüde büyük mutluluk yaşadığımız bu anlamlı günde Güzelköy Mahallemizin değerli sakinlerinin Kurban Bayramı’nı şimdiden kutluyorum.” diye konuştu.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP DA KATILDI

Güzelköy Cami’nin restore edilerek ibadete açılması dolayısıyla düzenlenen törene katılan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür eden TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da, “Böyle güzel bir programda, tarihi bir caminin açılışında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Güzelköy Camii, ecdadımızın bu coğrafyadaki ilk eserlerinden bir tanesi. Bu anlamda ibadete açılan camimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu güzel mimari yapının açılışında başta Sayın Kadir Albayrak olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in öncülüğünde toplu şekilde dualar edildi. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Güzelköy Cami’nin açılışı gerçekleştirildi.

KOSKOCA BİR TARİHE TANIKLIK ETTİ

Tarihi Güzelköy Cami’nin ilk inşa tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunamamakla birlikte ilk döneminin 14’üncü yüzyıla, yani Trakya’nın fetih dönemine dayandığı düşünülmektedir. Bölgede farklı dönemlerde gerçekleşen depremlerde, özellikle de cami yapısının tamamına yakınının yok olduğu, 1912 Depremi’nden sonra köylüler tarafından yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Tarihi caminin Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya Bölgesi’ndeki ilk eserlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. Hamam yapısı ise camiye oranla özgün yapı izlerini günümüze kadar koruyabilmiştir. Cami genelinde, yalnızca minare kaidesi yapının en eski tarihine ait bilgi vermektedir. Mevcut cami, dikdörtgen şeklinde bir plana sahiptir. Beden duvarları taş, iç bölücü duvarları ahşap karkastır. Çatı örtüsü, alaturka kiremitli dört yöne kırma çatı şeklinde düzenlenmiştir. Güzelköy Cami, üzerinde günümüze taşıdığı Erken Osmanlı Dönemi duvar iziyle önemli bir örnektir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Miras Atölyesi Projesi’nin 1’inci Etabı, Süleymanpaşa İlçesi’nde kültür varlıklarının en yoğun olarak görüldüğü Ertuğrul Mahallesi’nde yürütülmektedir. Miras Atölyesi Projesi’nin 2’nci Etabı ise Şarköy İlçesi’nin kültür mirasını en çok yansıtan mahalleleri olan Uçmakdere, Gaziköy, Tepeköy, Güzelköy, Çınarlı ve Eriklice Mahallelerinde sürdürülmektedir. Restorasyon çalışmaları, tüm hızıyla devam etmektedir.
Editör : Tuğberk Erdem
399 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu