Tekirdağ Büyükşehir’in Aracılık Projesi, 1’e 40 Kazandırdı!
reklam
12 Aralık 2021
Tekirdağ Büyükşehir’in Aracılık Projesi, 1’e 40 Kazandırdı!

Tekirdağ Büyükşehir’in Aracılık Projesi, 1’e 40 Kazandırdı!

İl genelinde arıcılığı geliştirmek ve desteklemek amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi”, 5 yıl içerisinde sağladığı 111 milyon 86 bin 580 TL’lik getiri ile göz kamaştırdı.

Tarım ve Hayvancılık alanında örnek oluşturacak önemli projelere imza atan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi”, 5 yıl içerisinde sağladığı getiri ile adeta göz kamaştırdı. “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi”, Türkiye’de arıcılık konusunda bir belediye tarafından uygulanan en büyük proje olarak gösteriliyor.

22 BİN 293 ADET KOVAN DAĞITILDI

Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin Türkiye genelinde arıcılık konusunda bir belediye tarafından bugüne kadar uygulamaya konulan en büyük proje olma özelliğine sahip olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bu projeyi, çiftçilerimize ek gelir kaynağı olması ve bitkisel üretimi arttırmak amacıyla uygulamaya koyduk. Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz, bal üretimine çok uygundur. Tekirdağ ili tarımsal üretim deseni ve arazi kullanım dağılımı dikkate alındığında, ilimizdeki arıcılığın mutlak suretle geliştirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir. Proje kapsamında il genelinde kriterlere uygun olan bin 138 kişiye, 5 yılda toplam 22 bin 293 adet kovan dağıtılmıştır. Kovan alan yetiştiricilerimizden projeye devam eden 982 kişisi 30 kovanlık işletme seviyesine ulaşarak proje ile Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye olabilir ölçeğe ulaşmıştır. Özellikle ayçiçeği bitkisi göz önünde bulundurularak, 2015-2020 yılları arasında dağıtılan 22 bin 293 adet arı kovanının polinasyon yolu ile ayçiçeğindeki verim artışının 2015-2021 yılları arasındaki getirisinin toplam 75 milyon 526 bin 200 TL olduğu hesaplanmaktadır.” dedi.

5 YILLIK GETİRİSİ 111 MİLYON 86 BİN 580 TL

Projenin devamı olarak önümüzdeki yıllarda ana arı üretim tesisi, bal paketleme ve ambalajlama, pazar ağının kurulması gibi projeleri uygulamaya koymayı hedeflediklerinin altını çizen Başkan Albayrak, “Projenin en önemli çıktısı, tabi ki bal üretimidir. Yıllara göre dağıtılan arı kovanlarından üretilen bal miktarlarının getirisini hesapladığımız zaman 35 milyon 830 bin 380 TL katma değer sağlandığı görülmektedir. Kovan alımı, eğitim ve diğer giderleri ile birlikte proje bedeli 2 milyon 786 bin 720 TL’dir. Buna karşılık projenin bugüne kadarki (polinasyon ve bal üretimi değeri olarak) getirisi, toplam 111 milyon 86 bin 580 TL’dir. (75 milyon 256 bin 200 TL + 35 milyon 830 bin 380 TL = 111 milyon 86 bin 580 TL)” diye konuştu.

40 KEZ EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ

Öte yandan proje kapsamında, eğitim yayım ihtiyacının karşılanarak özellikle elde edilen ürünün kalitesini arttırmak ve yetiştiricilikte yapılması gereken temel doğruların neler olduğunu göstermek için bir dizi eğitim programı da düzenlendi. Arıcılık konusunda bilgi birikimi ve deneyimi ile bilinen Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından arı yetiştiricilerine yönelik “Modern Arıcılık Teknikleri, Arıcılıkta Başarı Yolları, Bölgede Arıcılığın Sorunlarının Belirlenmesi, Çözüm Yolları ve Değerlendirilmesi” gibi birçok konuda 40 eğitim düzenlendi. İlçe merkezlerinde gerçekleştirilen bu eğitimlere yaklaşık bin arı yetiştiricisi katıldı ve eğitimlerin bir kısmı, uygulamalı olarak arazide yapıldı.
Editör : Tuğberk Erdem
221 Okunma
Tekirdağ Büyükşehir’in Aracılık Projesi, 1’e 40 Kazandırdı!
Tekirdağ Büyükşehir’in Aracılık Projesi, 1’e 40 Kazandırdı!
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu