B40 Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul’da Gerçekleştirildi
reklam
12 Aralık 2021
B40 Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul’da Gerçekleştirildi

B40 Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul’da Gerçekleştirildi

Sosyal, kültürel ve iktisadi iş birliklerini arttırmaya ve birlikte uygulanabilir ve sürdürülebilir projeler üretmeye yönelik görüşmelerin yapıldığı Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen ve 11 ülkeden 24 kentin belediye başkanlarının katıldığı Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İki gün boyunca devam eden zirveye, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da katıldı.

B40 AĞI, BARIŞ ve DEMOKRASİ AĞIDIR

29-30 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmasını, ev sahibi konumunda olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. İmamoğlu, yaptığı konuşmada, “Bugün; 24 Balkan Belediyesi olarak yeni bir işbirliği zemini oluşturmak, kentlerimizin ve bölgemizin geleceğine dönük yeni bir vizyon geliştirmek için bir aradayız. Onlarca yıldır ‘Balkanlar’ sözcüğü, uluslararası literatürde sınır çatışmalarını ve etnik anlaşmazlıkları belirtmek için kullanıldı. Oysa bizler, bugün bölgemiz için yepyeni bir sayfa açmak için bir aradayız. Bu toplantıya katılan sayın belediye başkanlarım sadece kendi şehirlerine hizmet etmekle kalmayıp aynı zamanda Balkanlar’ın, Avrupa içindeki demokratik geleceği adına da çok önemli bir hizmette bulunuyorlar. İnancım odur ki; bugün başlattığımız B40 ağı, Balkan şehirleri arasında aynı zamanda bir barış ve demokrasi ağı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, önemli bir Balkan çocuğu olarak bizim için, ülkemiz için çok önemli bir rol modeldir. Bugün başlattığımız platformun çok daha güçlü hale gelmesi için, tüm Balkan belediyelerinin B40’a katılması için birlikte mücadele edelim. B40 Balkan ülkeleri ağının, bölgenin kalkınmasına dönük işbirliğine katkı sağlamak üzere ilham verici bir başlangıç olmasını diliyor, hepinize güzel kentimiz İstanbul’a hoşgeldiniz diyorum.” dedi.

TÜRKİYE’NİN, AVRUPA’YA AÇILAN KAPISIYIZ

Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, “Medeniyetler diyarı güzel İstanbul’da düzenlenen bu önemli ve anlamlı toplantıya katılmanın mutluluğuyla, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Balkan ülkeleri ve şehirlerinin, ilk çağlardan bu yana coğrafi, tarihsel, kültürel, sosyal ve ekonomik bağları var. İlişkilerimizin ve iş birliğimizin geliştirilmesi, gücümüze güç katıyor. Sahip olduğumuz imkân ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek, ülkelerimizin ve kentlerimizin gelişimine ivme kazandırmak, çağdaş ve mutlu bir geleceği hep beraber inşa etmek tarihsel sorumluluğumuzdur. Tekirdağ, Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerimizde önemli bir merkez üssü olduğu gibi Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı durumundadır. Mavi Gözlü Kent’imiz, güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, gelişmiş ulaşım ağı, lojistik yatırımları, üniversitesi ve turizmi ile gelişen ve yatırımcılara fırsatlar sunan bir metropoldür. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, kentimizin ve bölgemizin gelişimine ve kalkınmasına ivme kazandırıyor ve ülke ekonomisine katkı sunuyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimin yanı sıra aynı zamanda Trakya Belediyeler Birliği Başkanı’yım. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerimizde 1-2 küçük belde belediyesi dışındaki tüm belediyeler, Birliğimize üyedir. Dış ilişkiler ve kardeş şehir eşleşmelerinin sağlanmasında, büyük mesafe kat ettik. Trakya Belediler Birliği bünyesinde öncelikli olarak yerel yönetimler perspektifinden bölgemize yönelik turizm envanteri oluşturulması ve farklı turizm rotaları geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Gerçekleştirmekte olduğumuz Balkan Şehirleri Toplantısı, iş birliğimizi güçlendireceği gibi, yapacağımız ortak çalışmalar için önümüzde yeni ufuklar açacaktır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Balkan ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi ve demokrasimizin güvencesi olan Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde Balkan Masası’nın kurulması, iş birliğimizi güçlendirmek için uygun bir zemin hazırlamıştır. Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcımız, Tekirdağ Milletvekilimiz ve Balkan Masası Başkanı’mız Sayın Faik Öztrak’ın öncülüğünde başlatılmış olan çalışmalar, son derece önemli ve anlamlıdır. Uluslararası nitelikteki Balkan Şehirleri Toplantısı’nı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Ekrem İmamoğlu ve ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu toplantının ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki iş birliğimizin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyor, ülkemiz ve komşu Balkan ülkeleri için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

11 ÜLKEDEN, 24 BELEDİYE BAŞKANI KATILDI

Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Bosna Hersek, Kosova, Hırvatistan ve Kuzey Makedonya olmak üzere 11 Ülkeden toplam 24 kentin belediye başkanları ve bürokratlarının yer aldığı B40 Balkan Şehirleri Zirvesi’nde katılımcılar, iki gün boyunca şehirlerin sosyal, kültürel ve iktisadi iş birliklerini arttırmaya ve birlikte uygulanabilir ve sürdürülebilir projeler üretmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirdiler.
Editör : Tuğberk Erdem
321 Okunma
B40 Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul’da Gerçekleştirildi
B40 Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul’da Gerçekleştirildi
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu