Notice (8): Undefined index:  [APP/models/survey.php, line 42]
Notice (8): Undefined index: Oy Kullanan [APP/models/survey.php, line 42]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 535]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 536]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 537]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 538]
Koca Deresi’nin Kirliliği, Halk Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor!
reklam
04 Haziran 2022
Koca Deresi’nin Kirliliği, Halk Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor!

Koca Deresi’nin Kirliliği, Halk Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor!

Koca Deresi’ndeki kirliliği ve yaşanan balık ölümlerini TBMM gündemine taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Tekirdağ’ın Malkara İlçesi Çimendere Mahallesi’nden geçen Koca Deresi’ndeki kirliliği ve yaşanan balık ölümlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Dr. Candan Yüceer, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Yüceer, verdiği soru önergesinde, “Tekirdağ’ın Malkara İlçesi Çimendere Mahallesi’nden geçen Koca Deresi’nde, dere kirliliğine bağlı balık ölümleri yaşanmaktadır. Derede, önceden de benzer sorunlar yaşanmıştır. Deredeki kirliliğin bir fabrikanın atıklarından kaynaklandığı belirtilmektedir. Balık ölümlerinin yanı sıra dereden dayanılmaz bir kötü koku da yayılmaktadır. Yöre halkı, bu dereden akan su ile tarım arazisi sulamakta, hayvanlarına su içirmektedir. Öte yandan Koca Deresi, Şarköy ve Gelibolu yöresine içme suyu sağlayan Çokal Barajı’na akmaktadır. Koca Deresi’nin kirliliği, bölgedeki halk sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Mağdur olan mahalle sakinleri, sorunun çözülmesi için yetkililerin bir an önce duruma el atmasını istemektedir.” ifadelerini kullandı.

Yüceer’in, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan yanıtlamasını istediği sorular ise şu şekilde sıralanıyor:

01.Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Çimendere Mahallesi’nden geçen Koca Deresi’nde meydana gelen balık ölümlerine ilişkin araştırma yapılmış mıdır? Balık ölümlerinin nedeni tespit edilmiş midir?

02.Toplu balık ölümlerinin fabrika atıkları nedeniyle yaşandığı iddiaları doğru mudur?

03.Dere kıyısına atık bırakan fabrika bulunmakta mıdır? Balık ölümlerine, bırakılan atıkların neden olduğu tespit edildiyse, ceza kesilmiş midir? Ceza kesildiyse, ceza miktarı nedir?

04.Son 3 yılda Koca Deresi’nde kaç tahlil yapılmıştır? Yapılan tahlillerde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenmiş midir?

05.Koca Deresi’nden alınan numuneler, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygun mudur?

06.Koca Deresi’nden alınan numunelerde organik veya kimyasal kirleticilere rastlanmış mıdır?

07.Koca Deresi’nde tekrar balık ölümlerinin yaşanmaması için ne gibi önlemler alınacaktır?

08.2022 yılında Türkiye genelinde toplu balık ölümü yaşanan başka nehir, ırmak, dere ya da çay bulunmakta mıdır? Toplu balık ölümleri nerelerde, ne zaman yaşanmıştır? Toplu balık ölümlerinin bir daha tekrar etmemesi için ne gibi önlemler alınmıştır?

Editör : Tuğberk Erdem
128 Okunma
Koca Deresi’nin Kirliliği, Halk Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor!
Koca Deresi’nin Kirliliği, Halk Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor!
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu