Notice (8): Undefined index:  [APP/models/survey.php, line 42]
Notice (8): Undefined index: Oy Kullanan [APP/models/survey.php, line 42]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 535]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 536]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 537]
Warning (2): ini_set() [function.ini-set]: Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time [CORE/cake/libs/cake_session.php, line 538]
Nijat Ayvaz - “Basına Yasaktır Gardaşım, Giremezsin!”

Nijat Ayvaz

“Basına Yasaktır Gardaşım, Giremezsin!”

Nijat Ayvaz

Son yaşanan yolsuzluklar dünyanın gündemine otururken,

İşin iç yüzü yavaş yavaş kendini gösteriyor.

Türkiye tarihinin değil ama

Dünya tarihinin en büyük yolsuzluğunda ilk yasak

Gene Basın’a geldi.

Artık emniyet müdürlükleri binalarına

Gazeteciler giremeyecek; YASAK!…

İstanbul Emniyeti’nde

Uzun yıllardır gazetecilere tahsis edilmiş Basın Odası mevcut olmasına rağmen,

23.12.2013 tarihinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından,

Gazetecilere e-posta yoluyla yapılan şu bilgilendirmeyle

Basın mensuplarının bu odalara girişi yasaklanmıştır.

“Türkiye genelinde yapılan uygulama çerçevesinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensupları, Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacaklardır. Herhangi bir gelişme veya basın açıklaması olduğu takdirde basın mensupları davet edilecektir.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili soru önergesi sundu. Bakın o sorularda neler var!

Akla gelen sorular var tabii…

“…

1.Bu yasağın gerekçesi nedir?

2.Bu karar, bir sansür müdür?

3.Alınan bu karar, gazetecilerin ve dolayısıyla halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını nasıl etkileyecektir?

4.Bu uygulama ile gazetecilere, “Bilgi almayacaksın, halka duyurmayacaksın” emri mi verilmektedir?

5.Bu karar ile “Hangi bilgiyi verirsem, onu kullanacaksın” mı denmek istenmektedir?

6.Yolsuzluk operasyonunda, bakan çocuklarının da tutuklanmasının ardından hükümet; polisleri, savcıları görevden almıştır. Bu uygulama ile görevden alma kararlarının bir devamı olarak hükümet karşıtı olabilecek sesler mi kesilmek istenmektedir?

7.Bu uygulama, Anayasamızın temel hak ve özgürlükleri içinde yer alan vatandaşın bilgi edinme hakkını nasıl etkileyecektir?

8.Basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkını açıkça ve ağır şekilde ihlal eden bu kararla, hükümetinizi doğrudan etkileyen bir soruşturma hakkında sansür uygulanmasının amacı nedir?

9.Sürekli özgürlük diyen, fakat her alanda sürekli yasaklar getiren hükümetinizin rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında sansür uygulanması sonrasında suçu ikrar etmek dışında getirmeyi düşündüğünüz diğer yasaklar nelerdir?

10.Devam eden rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında haber yapılmaması ve yapanların hükümetiniz döneminde çokça yaşandığı gibi işten çıkartılması yönünde telkin ve baskılarınız olduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

11.Zaten basın özgürlüğünde 159’uncu sıralara kadar geri götürdüğünüz Türkiye’de sansür ve baskı uygulamalarını arttırmaktaki amacınız Türkiye’yi 179 ülke arasında son sıraya yerleştirmek midir?

…”

Dünya’da en çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ve basın adına sürekli sansüre maruz kalınan Türkiye’mde,

Bu tür baskıcı uygulamaları bir basın mensubu olarak KINIYORUM.
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu