Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı
reklam
20 Ekim 2023
Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Etkinliklere Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale’de emek veren kadın çiftçiler ve kooperatif bünyesinde faaliyet gösteren üreticiler iştirak etti

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Süleymanpaşa ilçesi Sahil Dolgu Alanı’nda bulunan Tekirağaç Kafe’de düzenlenen kahvaltı programında kadın çiftçilerle bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 11 ilçe geneli ve çevre illerden gelen kadın çiftçilerle bir araya geldi. Albayrak, kadın çiftçilerden gelen talep ve önerileri dinledi. Tarım alanında hayata geçirilen projeler hakkında da bilgiler veren Albayrak, kadın çiftçilerin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlayarak bereketli ve bol kazançlı bir yıl diledi.

KIRSALDA KALKINMA OLMADAN, KENTTE KALKINMA OLMAZ

İlki 2018 yılında düzenlenen etkinlikler kapsamında, Süleymanpaşa ilçesi Sahil Dolgu Alanı’nda kurulan stantlarda kadın çiftçiler emeklerini sergilediler. Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale ilinde emek veren kadın çiftçilerin ve kooperatif bünyesinde faaliyet gösteren üreticilerin iştirak ettiği programın açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları yaptı. Bakanoğulları, “‘Kırsalda kalkınma olmadan, kentte kalkınma olmaz’ düşüncesiyle hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini ve değerini bilmekte ve bu doğrultuda bugün şenlik havasında kutlanmaktadır. Gerek dünyada gerekse de Türkiye’de, tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü, çiftçi kadınlarımız üstlenmektedir. Tarımın her alanında rol alan kadın üreticilerimiz, kırsal kalkınmanın da merkezindedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da davetimizi kabul eden Tekirdağ, Çanakkale, Edirne ve Kırklareli kırsal mahallerimizdeki 147 kadın üreticimize, üreten kadın kooperatiflerinin üyelerine katılımları ile bu güzel güne anlam katmalarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Emekleriyle tarım ekosistemini ayakta tutan, yuvası için vatanı için çalışan, elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren, emekleriyle toprağı yoğuran, üretimin her aşamasında aktif olarak durmadan çalışan, tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer katan, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de en önde olan, tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

DESTEK ve HİZMETLERİMİZ, ARTARAK DEVAM EDECEK!

Programda, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal da bir konuşma yaptı. Ünsal, “Toprağımızın bereketini sofralarımıza taşıyan çok değerli üreticilerimiz, 4’üncü Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği’mize hoş geldiniz. Hayatın her alanında var olan güçlü kadınlar, emek ve özveriyle tarım sektöründe de kendilerini göstermektedir. Kırsal kesimde ağır bir iş yükü olan kadınların üstün gayret ve fedakârlığı, her türlü takdirin üzerindedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, kadın çiftçilerimizin yanındayız. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projemiz kapsamında pek çok çalışma yaptık. Sizlerin emeğini kazanca dönüştürmek için çeşitli etkinlik ve organizasyonlarımızda ‘Yöresel Ürünler Pazarı’ kuruyoruz. Bunu bir adım ileriye taşıyarak Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği düzenledik ve geleneksel hale getirdik. Yaşadığımız şehirlerin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan siz değerli üreticilerimize desteğimiz ve hizmetlerimiz, artarak devam edecek. Tüm kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” diye konuştu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal’ın ardından kürsüye gelen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, “Gıdanın ve Yaşamın Gelecek Güvencesi: Kırsalın Kadınları” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Bando Ekibi’nin konserinin de yer aldığı programda düzenlenen çocuk etkinlikleriyle minikler eğlenceli dakikalar geçirdi. Kadın çiftçilerin bin bir emekle ürettiği ürünlere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Editör : Tuğberk Erdem
589 Okunma
Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu