Termik Santrale Karşı Verdiğimiz Mücadele Sürecek!
reklam
05 Şubat 2019
Termik Santrale Karşı Verdiğimiz Mücadele Sürecek!

Termik Santrale Karşı Verdiğimiz Mücadele Sürecek!

Çerkezköy ile Kapaklı sınırları içerisinde yapılması planlanan, akabinde ‘teknik nedenlerden dolayı yapımından vazgeçildiği’ bildirilen kömürlü termik santral projesine ait ÇED raporunun hazırlanma aşamasında olduğu ve sürecin devam ettiği anlaşıldı.

Kamuoyunun 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanan ‘Mahalli İdareler Seçimleri için bir vaat’ olarak değerlendirdiği kömürlü termik santral projesi iptal kararının ardından bilgi edinme başvurusunda bulunan Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği, yaşanan durumu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kömürlü termik santral projesi ÇED raporunun hazırlanma aşamasında olduğu ve ÇED sürecinin devam ettiği belirtildi.

MUSTAFA YEL “VAZGEÇİLDİ” DEMİŞTİ

Yöre halkında büyük bir üzüntü yaratan gelişme sonrasında kamuoyuna açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Kapaklı-Çerkezköy sınırları içerisinde yapılması planlanan kömürlü termik santral projesi tüm Kapaklı halkının malumu… Bahse konu proje gündeme geldiği günden bu yana kömürlü termik santrallerin zararlarını vatandaşlarımıza anlattık, konuyu her platformda dile getirerek vatandaşlarımızın bilinçlenmesini sağlamaya özen gösterdik. Hatırlanacağı üzere 13 Aralık 2018 tarihinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, sosyal medya hesabından ‘Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Yel ve Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK Üyesi Çiğdem Koncagül’ün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile görüşmeleri neticesinde, teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiği bildirilmiştir.’ paylaşımını yaparak Kapaklı-Çerkezköy sınırları içerisinde kurulması planlanan ve sağlığa zararları bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan kömürlü termik santralin yapımından ‘teknik nedenlerden dolayı’ vazgeçildiğini ifade etmişti. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in açıklamalarının ardından bölge halkı bu habere oldukça sevinmiş, ancak ortada resmi bir karar olmaması, vatandaşlarımızın tedirginliğinin devam etmesine neden olmuştu. Hatta Milletvekili Yel’in yapmış olduğu bu açıklamalar, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için bir vaat olarak görülmüştü.” dedi.

SANTRAL PROJESİNDEN VAZGEÇİLMEMİŞ!

Yaptığı açıklamalara devam eden Mandalı “Bugün yerel ve ulusal basında karşılaştığımız haberlerin ardından, ne yazık ki halkımız tedirgin olmakta haklı çıkmış, kömürlü termik santralden vazgeçilmediği görülmüştür. Ülkenin çeşitli ulusal ve yerel basın kuruluşlarında yer alan haberlere göre Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği’nin yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup, ÇED süreci devam etmektedir.’ cevabını vermiştir. Yine Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği’nin Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da ‘Trakya Bölgesi’ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular, Bakanlığın takdirindedir.’ ifadesi yer almıştır. Yaşanan bu gelişmelerin ardından AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili, vatandaşların kafalarında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına ‘Resmi’ açıklamalar yapması gerekmektedir. Şifahen yapılan açıklamalarla vatandaşlarımız daha fazla oyalanmamalı ve tüm bölge halkı artık neyin ne olduğunu görmelidir.” diye konuştu.

HAKLI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Mandalı “Şunu da eklemek isterim; havamızı, suyumuzu, toprağımızı yok ederek bölge halkını ve canlıları ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakacak olan kömürlü termik santral projesine dün nasıl karşı çıktıysak, bugün ve yarın da halkımızın sağlığı ve bölgemizin geleceği için karşı çıkmaya, çevre felaketi yaşatacak olan bu illetle mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğiz. Halkımızın sağlığı, sizin küçük seçim planlarınızdan çok daha üstün ve değerlidir.” dedi.
Editör : Tuğberk Erdem
284 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu