TREDAŞ’ın Güvenli Göç Güzergâhındaki Leylek Yuvaları Hazır
reklam
14 Nisan 2024
TREDAŞ’ın Güvenli Göç Güzergâhındaki Leylek Yuvaları Hazır

TREDAŞ’ın Güvenli Göç Güzergâhındaki Leylek Yuvaları Hazır

Göçmen kuşlara, göç yolculuğunda güvenli bir güzergâh oluşturan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), enerji nakil hatlarında yapılan keşifler doğrultusunda belirlenen en uygun noktalara leylekler için sayıları 700’ü bulan yuva platformları kurdu.

Bahar ayları ile göçmen kuşlar, binlerce kilometrelik yolculuklarına çıkarken Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde elektrik dağıtım hizmeti sunan TREDAŞ; yavaş yavaş her yıl konakladıkları bölgelere geri dönmeye başlayan leylekleri, sayıları 700’ü bulan yeni yuvalarında ağırlıyor. Bu yılın sonuna kadar 200 yeni leylek yuvası montajı için çalışmalarına devam eden TREDAŞ, yuvalarının bakım ihtiyaçlarını da dronelar aracılığı ile takip ediyor.

Kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunarken, doğa dostu uygulamalara ağırlık veren TREDAŞ, enerji nakil hatlarından kuşların zarar görmemesi için pek çok çalışma yürütüyor. Bu kapsamda 2021-2023 yılları arasında yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırımla 15 bin direkte kuşkonmaz montajı, 6 bin 759 direkte iletken izolasyonu ve 5 bin 450 direkte izolatör izolasyonu yaptıklarını dile getiren TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, “2016 yılından bu yana şebekemize özel olarak geliştirdiğimiz ‘Kuş Koruma Planı’ ile de göçmen kuşların yanı sıra nesli tükenme tehlikesi altında bulunan akkuyruklu kartal, puhu, alaca baykuş, küçük kerkenez, turna, küçük karabatak, ötücü kuğu ve yalıçapkını gibi türlerin korunmasına destek oluyoruz. Sorumluluk bölgemizdeki İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile koordinasyon sağlanarak belirlenen direklere, gerekli mukavemet hesapları yapılarak leylek yuva platformları kurma yönünde çalışmalar yürütmekteyiz. Enerji nakil hatlarına yapılan keşifler doğrultusunda, en uygun göç güzergâhlarına 700 adet leylek yuvası montajını tamamladık. Bu yıl içerisinde de 200 yeni leylek yuvası için süreci başlattık.” dedi.

Trakya bölgesinde elektrik dağıtım hizmeti sunarken, bu bölgede yaşayan canlıları korumaya büyük önem verdiklerini ifade eden Bilgili, “Bu sırada gerek konar vaziyette bölgemizde devamlı ikamet eden, gerekse mevsim geçişlerinde bu güzergâhı kullanan göçmen kuşların enerji nakil hatlarından olumsuz etkilenmemesi için birçok proje ve dönemsel çalışmalar yürütmekteyiz. Leylek, turna gibi göçmen kuş türlerinin elektrik hatlarından zarar görmesini önlemenin yanı sıra nispeten daha küçük ve yerleşik türleri de korumayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Ekiplerin leylek yuvalarının bakım çalışmalarını da teknolojik alt yapı kullanarak ve drone aracılığıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden TREDAŞ Genel Müdürü Bilgili, bozulan veya zarar görmüş yuvaların bakımlarının yapılarak tekrar yerlerine yerleştirildiğini söyledi.
Editör : Tuğberk Erdem
153 Okunma
TREDAŞ’ın Güvenli Göç Güzergâhındaki Leylek Yuvaları Hazır
TREDAŞ’ın Güvenli Göç Güzergâhındaki Leylek Yuvaları Hazır
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu