İl Pandemi Kurulu, Tekirdağ’a Araç Giriş Çıkışını Yasakladı!
reklam
17 Nisan 2020
İl Pandemi Kurulu, Tekirdağ’a Araç Giriş Çıkışını Yasakladı!

İl Pandemi Kurulu, Tekirdağ’a Araç Giriş Çıkışını Yasakladı!

İçişleri Bakanlığı’nın 153 Sayılı Genelgesi kapsamında toplanan Tekirdağ İl Pandemi Kurulu, 03 Nisan 2020 Cuma günü gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, Tekirdağ’ı çevre illere bağlayan tüm güzergâhları araç giriş çıkışına kapadı.

03 Nisan 2020 Cuma günü saat 22.00’da toplanan Tekirdağ İl Pandemi Kurulu, gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, Tekirdağ’ı çevre illere bağlayan tüm güzergâhları araç giriş çıkışına kapadı. Tekirdağ Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı sonrasında yapılan yazılı basın açıklamasında, “Tekirdağ İl Pandemi Kurulu; Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, İçişleri Bakanlığı’nın 153 Sayılı Genelgesi kapsamında ‘Şehir İçi Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması’ konusunda kararlar almak üzere 03 Nisan 2020 günü saat 22.00’da, Tekirdağ Valiliği Toplantı Salonu’nda, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm dünyada hızlı şekilde yükselen Koronavirüs (COVID-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır.

Koronavirüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve bazı şehirlerimiz için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede İl İdaresi Kanunu’nun 11/C Maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddesi kapsamında aşağıdaki ek tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir:

1.03/04/2020 Cuma günü saat 24.00 itibariyle Tekirdağ’ın komşu illeriyle olan bütün karayolu bağlantı noktalarında Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz, deniz sınırları çıkış ve yaklaşma sularında Sahil Güvenlik ve gerektiğinde Deniz Polisi ekiplerimiz tarafından Valiliğimiz ve İlçe Kaymakamlıklarımızın yetkili kurumlarınca istisna olarak belirlenmiş ve izin verilmiş araçlar hariç diğer tüm araçların giriş çıkışları durdurulacaktır.

2.İlimiz sınırlarından kara, hava, deniz ve demiryolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç, özel deniz araçları, özel hava araçları ve yaya vb. dâhil) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

3.İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen 15 günlük süre boyunca ikamet yerlerinde kalmaları esas olacaktır.

4.İlimizde sadece aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir:

A.Temel ihtiyaç (gıda / temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve yurtdışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan ilimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

B.Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilimizde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

C.Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

D.Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahipleri, ikamet ve işyerlerinin ilimizden farklı illerde bulunması durumu, iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi vb.) belgeleri ibraz etmek şartı ve mülki idare amirlerinin yazılı izni ile yapılabileceklerdir.

E.Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

5.Tekirdağ il genelinde (ilçelerimizde) 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24.00’dan itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.

6.Tekirdağ il genelinde (ilçelerimizde) 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 gün süre ile şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirler alınmıştır. Doktor raporu ile tedavi amaçlı seyahat etmek zorunda olanlar, 1. derecede yakını vefat edenler, 1. derecede ağır hastası olanlar, üretim yapan iş yerlerinde 20-65 yaş arası çalışanlar, tarımsal amaçlı üretim, ticaret ve faaliyet yapanlar hariç olmak üzere toplu taşıma araçlarında:

A.Mahallelerden (eski belde ve köyler) ilçe merkezlerine,

B.Mahalleler arası ( eski belde ve köyler) ,

C.İlçeler arası,

D.İlçeden komşu il/ ilçesi arası,

E.İl merkezinden ilçelere,

Yapılacak olan toplu ulaşım pazar alışverişinin olduğu günler haricinde 15 gün süreyle durdurulmuştur.

7.İlçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak veya bireysel çalışılan işyerleri ile toplu taşıma araçlarına vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar, iş yerlerinde tezgâhtarlar, toplu taşıma araçlarında şoförler için de geçerli olacaktır.

8.İlçelerimizde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi (2 metre/ 3 adım) gözeterek yürümelerine dikkat edilecektir.

9.İlimizde karantina altına alınan (yurtiçi/ yurtdışı) vatandaşlarımızın süresi dolanların ilgili ve görevli kurumlarca varış yerlerine gönderilmesinin planlanması yapılırken mümkün olduğunca toplu olarak gidebilmeleri için araç temin edilecek ve gerekli belgelerin düzenlenecektir.

10.İlimize özgü yakın zamanda karşılaşılması muhtemel durumlar için:

A.Askeriyede celp ve terhis dönemlerinde ilgili komutanlıklarca iş birliği halinde planlanacaktır.

B.Hastane sevk ve taburcu işlemleri ilgili kurumlarca görüşülerek planlanacaktır.

C.Cezaevi mahkûm kabul ve tahliyeleri Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşülerek planlanacaktır.

D.İnşaat, şantiye ve yatırım alanları ile taş- kum ocağı, kömür ocağında çalışanların durumları ilgili firmaların talebi üzerine değerlendirilerek planlanacaktır.

E.İnşaat şantiyelerine veya fabrikalara/ üretim yerlerine/ tarım alanlarına işçiler servislerle taşınacaksa; işveren tarafından araç plaka ve modeli, işçi listesi nereden nereye geleceği Kaymakamlıklarımıza bildirilecek, Kaymakamlarımız Başkanlığındaki ilgili kurullarca verilecek izinle ancak taşıma yapılabilecektir. Bu tür taşımalarda koltuk sayısının yarısı kadar yolcu ve her yolcunun maske takma kuralına uyulacaktır.

F.Limanlara yanaşan başta kılavuzluk hizmeti veren kaptan ve diğer çalışanların durumları Liman Başkanlığı ile iş birliği yapılarak planlanacaktır.

G.İl, ilçe ve mahallelerimizde vefat eden vatandaşlarımızın defin işlemlerini il dışında yapmak isteyenlere, 1. derecede yakınları kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım planlaması yapılacak, Valilik veya İlçe Kaymakamlığına yazılı olarak bilgi verilecektir.” ifadelerine yer verildi.
Editör : Tuğberk Erdem
134 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu