Yapılan Hataların Faturası, Milletin Sırtına Yüklendi
reklam
13 Nisan 2021
Yapılan Hataların Faturası, Milletin Sırtına Yüklendi

Yapılan Hataların Faturası, Milletin Sırtına Yüklendi

Ekonomide yapılan hatalar nedeniyle Türkiye’nin “Ağır çekim bir finansal türbülans” yaşadığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, kurdaki artış nedeniyle ülkenin dış borcuna 492 milyar TL eklendiğini söyledi.

CHP Ekonomi Masası, Çankırı ziyareti kapsamında sivil toplum temsilcileri, iş insanları, esnaf, çiftçi ve muhtarlarla bir araya geldi. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı sunumda ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Ekonomi Masası Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’nin çözüm önerilerini anlattı.

ÜLKEMİZ BÜYÜK BİR BUHRANIN İÇİNDE

Ülkenin ekonomik kriz, devlet krizi ve sağlık krizinin iç içe geçmesiyle büyük bir buhranın içine düştüğünü söyleyen Öztrak, Türkiye’nin Milli Geliri’nin Saray vesayet rejiminin düğmesine basılan 2013’ten bu yana 241 milyar dolar eridiğini ve 2023 rotasından çıkıldığını anlattı. Salgın döneminde vatandaşlara destek değil borç veren Hükümetin, salgının yönetiminde başarısız olduğunu, millete tedbir uygularken “lebalep” kongrelere devam ettiğini ifade eden Öztrak, “Salgında milletimiz canı ile cüzdanı arasında sıkıştırıldı. Kendi ligimizde milli gelire oranla vatandaşa borç vermede baştan 2’nci, destek vermede sondan 2’nci sıradayız.” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILMALI

Türkiye’de günlük vaka sayısının 39 bini aşarak şu ana kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını söyleyen Öztrak, salgının en şiddetli döneminde, kısıtlamalar artırılırken kısa çalışma ödeneğinin uzatılmamasını eleştirdi. Kısa çalışmadan yararlanan 1,3 milyon çalışanın büyük kısmının, ödeneğin uzatılmaması halinde ücretsiz izne çıkarılarak günlük 47 liraya mahkûm olacağını ifade eden Öztrak, “Kısa çalışma ödeneği, pandemi süresince devam etmeli. Ödenekten yararlanma şartları kolaylaştırılmalı ve alt sınırı asgari ücret olmalıdır.” dedi. Gelen tepkiler üzerine çiftçiye gönderdiği icraları 3 ay için durduran tarım kredi kooperatiflerinin de ay sonundan itibaren çiftçilere haciz yağdırmaya başlayacağını belirten Öztrak, kooperatiflerin hacizleri en azından 3 ay daha ertelemesi gerektiğini ifade etti.

128 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTIRILDI

Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl içerisinde çevrilmesi gereken dış borcunun 190 milyar dolar, öngörülen cari açığının ise 14 milyar dolar olduğunu ifade eden Öztrak, önümüzdeki bir yıl içinde ekonomiyi çevirmek için en az 100 milyar dolara ihtiyaç olacağını vurguladı. Buna karşın rezervlerden 128 milyar doların buharlaştırıldığını, Merkez Bankası rezervlerinin 43 milyar dolar ekside olduğunu belirten Öztrak, “Ekonomide kısa dönemde en önemli risk, işte bu tablodur.” diye konuştu.

VATANDAŞ BAŞINA 5 BİN 882 TL EK YÜK

Ekonomide sıfır hatayla gidilmesi gereken bir dönemde Hükümetin üst üste yanlışlar yaptığını kaydeden Öztrak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir imzayla feshedilip Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirildiği 19 Mart’tan bu yana dolar kurunun yüzde 15 arttığına, bu nedenle Türkiye’nin 450 milyar doları bulan dış borcun TL karşılığının 492 milyar TL yükseldiğine dikkat çekti. Bunun ülkedeki her bir vatandaşın sırtına ek 5 bin 882 TL yük yüklenmesi anlamına geldiğini belirten Öztrak, “Hükümetin yaptığı hataların bedelini, milletimiz en ağır şekilde ödüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

10 BİN DOLARIN ÜZERİ HAYAL OLUR

CHP’nin çözüm için önerdiği adalet, üretim, hakça paylaşım ve sürdürülebilirlikten oluşan dört ayaklı stratejinin ayrıntılarını paylaşan Öztrak, “Yeni Kurumlar, Yeni Kurallar ve Yeni Kadrolar… Türkiye’yi içinde bulunduğu buhrandan ancak bu şekilde çıkarabiliriz.” dedi. Stratejinin “Sürdürülebilirlik” ayağında önemli bir adımın da Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması olduğunu söyleyen Öztrak, “CHP iktidarında Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağız. Yeşil Mutabakata uyum sağlayacağız. Ancak bu şekilde, salgın sonrası dönemde kısalacak tedarik zincirlerini ülkemiz adına bir avantaj olarak kullanabiliriz. Ancak bu şekilde, çevre ve emisyon konusunda gerekli adımları atarsak yeşil finansmana erişimde öne geçebiliriz. Bunu yapmazsak, ülkemiz önündeki fırsatları kaçıracak, kısa ve orta vadede kişi başına gelirin yeniden 10 bin doların üzerine çıkması hayal olacak.” diye konuştu.
Editör : Tuğberk Erdem
387 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu